Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози

опубліковано 31 жовт. 2011 р., 03:45 Кафедра онкології та радіології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

Щорічне проведення 20 жовтня Всеукраїнського дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози введено Указом Президента України від 17 січня 2005 року № 42/2005.

Рак молочної залози посідає третє місце за розповсюдженістю в світі і займає провідне місце в структурі онкологічних захворювань. Фактори, що підвищують ризик захворювання, наступні: вік; спадкова схильність; порушення репродуктивної функції; переривання вагітності;порушення стану ендокринної системи; наявність захворювань молочної залози; малорухомий спосіб життя; надлишкова вага тіла; стресовий спосіб життя; споживання їжі з великим вмістом тваринних жирів; куріння або перебування в середовищі, де палять; регулярне та надмірне вживання алкоголю; вплив шкідливих промислових відходів та пестицидів; вплив чинників навколишнього середовища.

Як і у всьому світі, захворюваність на рак молочної залози в Україні зростає – і в даний час у структурі онкопатології жінок рак грудної залози займає одне з перших місць. Кожні 30 хвилин в країні виявляється новий випадок раку молочної залози, і щогодини від нього вмирає одна жінка. В цілому щорічно це захворювання забирає життя майже 7,5 тис. жінок по всій Україні.

Однією з основних причин зростання захворюваності і високим рівнем смертності є пізнє виявлення цього недугу. Рак молочної залози діагностується в запущених стадіях у більшості українських пацієнток, і половина з них помирає вже впродовж першого року після виявлення.

Не останню роль в пізньому зверненні до лікарів відіграє непоінформованість суспільства про справжній стан проблеми раку грудної залози, неконтрольований стихійний розквіт самореклами “народних цілителів”. В результаті цього хворі втрачають час, а хвороба набирає обертів. Необхідно підвищувати обізнаність жінок про захворювання, адже своєчасне його виявлення дає змогу успішно лікувати недугу.

Зазначимо, що тривалість нормального життя хворих на рак молочної залози після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби (так звана нульова, перша і максимум друга, а всіх стадій існує п’ять) і правильно проведеного лікування понад 25 років. Тобто, прогноз захворювання залежить від того, наскільки своєчасно вдалося діагностувати хворобу.

Основними методами, які дозволяють своєчасно виявити це захворювання, є самообстеження та клінічне обстеження молочних залоз; мамографія.

До Дня боротьби з раком молочної залози кафедрою онкології та радіології Буковинського державного медичного університету були проведені бесіди з хворими на тему “Раннього виявлення раку молочної залози”. Проведені заняття з інтернами з питань скринінгу раку молочної залози, а також 23 липня цього року проведено майстер-клас із показової операції по реконструкції молочної залози. У заході прийняли участь хірурги з Луцька, Львова, Тернополя, Житомира, Хмельницького та Чернівців.

Також у приміщенні Обласного клінічного онкологічного диспансеру було організовано прес-конференцію для представників засобів масової інформації Буковини на тему “Знання, профілактика і вчасне лікування – шлях до попередження і подолання хвороби” до Всесвітнього дня боротьби з раком молочної залози. На питання журналістів відповідали: О.І. Іващук, проректор з наукової роботи, завідувач кафедри онкології та радіології Буковинського державного медичного університету, А.О. Гонца, головний лікар Обласного клінічного онкологічного диспансеру, І.М. Кривчанський, керівник обласного мамологічного центру, завідуючий хірургічним відділенням гормонозалежних пухлин Чернівецького обласного онкологічного центру.

А.О. Гонца відповів на питання журналістів про діяльність Обласного клінічного онкологічного диспансеру, про особливості та вартість лікування хворих на рак молочної залози.

О.І. Іващук розповів про роботу кафедри онкології та радіології Буковинського державного медичного університету щодо профілактики та лікування хворих із вищезазначеною проблемою. Олександр Іванович зазначив, що кафедра бере на себе навантаження наукового супроводу лікування раку молочної залози, проводиться потужна наукова робота у цьому напрямку. Адже ми маємо дивитися вперед, ми маємо давати надію, – зазначив О.І. Іващук.

На тому що не слід боятися слова “рак”, а слід думати про своє здоров’я, своєчасно обстежуватися та лікуватися, – наголосив І.М. Кривчанський.

Після прес-конференції представники засобів масової інформації мали змогу побачити як на практиці проводиться обстеження та діагностування хворих.