ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ

опубліковано 20 жовт. 2017 р., 02:31 Кафедра онкології та радіології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎

ПРОФІЛАКТИКА РАКУ ГРУДНОЇ ЗАЛОЗИ

Шульгіна В.В.

На виникнення раку грудей впливають різні фактори. Доволі часто неможливо виділити одну конкретну причину, тому що, деякі з них взаємопов’язані або впливають одна на іншу. Вплив деяких факторів ризику повністю неможливо уникнути. Необхідно знати вплив факторів ризику та звертати увагу на їх можливий вплив.
Фактори ризику раку грудної залози наступні:
-  вплив жіночих статевих гормонів, менструація що почалася завчасно, пізня менопауза, гормональне лікування або використання оральних контрацептивів (протизапліднюючі таблетки);
-  безплідність;
-  перша вагітність після 30 років;
-  рак груді або інші зміни грудей на протязі життя;
-  вік понад 50 років;
-  відсутність здорового способу життя: малорухливість, збільшення ваги в менопаузу більше ніж на 10 кг, зловживання алкоголем;
-  радіоактивне опромінювання, особливо в молодому віці;
-  сімейна схильність – захворюваність на рак грудей у кровних родичів 1 або 2 ступеня (у матері, бабусі) збільшує ризик захворювання у 2-3 рази. З усіх випадків рак грудей тільки у 5 % має сімейну схильність, тому її відсутність не виключає виникнення раку.
Лікар або акушерка повинні навчити кожну жінку починаючи з 20 річного віку проводити самообстеження своїх грудей, щоб знати які вони зазвичай та своєчасно відмітити зміни. Завдяки регулярному самообстеженню жінка може своєчасно визначити любі зміни в молочних залозах.
Не всі зміни у грудях – ракові зміни, багато з них які визначаються при обстеженні є доброякісними. Між тим не можна втрачати пильність.
Лікар повинен навчити жінку, тому що вона повинна негайно звернутися за допомогою, якщо виникла одна із перерахованих нижче змін:
- у грудях з’явилися вузлики або ущільнення яких раніше не було;
- розмір і форма грудей змінились (у порівнянні з попередніми);
- якщо підняти руки догори то права і ліва грудь відрізняються за формою;
- у ділянці соска відбулися зміни: втягнення соска, зміни форми та розташування, зморщення, поява виразок;
- з одного соска виділяється рідина, сосок або його ореола кровоточать або почервоніли;
- на шкірі відбулися зміни: почервоніння або інша зміна кольору, бугристість у виді «апельсинової кірки» та ін.;
- збільшені лімфатичні вузли підпахвинної ділянки;
- в одній груді біль або незручні відчуття.
Для попередження раку грудей та його раннього виявлення необхідно:
-  регулярне самообстеження грудей починаючи з 20-ти річного віку;
-  лікарська перевірка грудей у 20-30 років один раз на три роки;
-  лікарська перевірка грудей починаючи з 40 років раз у рік;
-  участь у скринінговій програмі в 50-65 років;
-  починаючи з 65 років необхідно проводити мамографічне обстеження один раз на два роки;
-  при визначенні любих змін у грудях пацієнтки повинні звернутися до лікаря та провести всі запропоновані ним обстеження;
-  уникати паління, ожиріння та зловживання алкоголем.

При виникненні будь-яких питань звертайтеся на кафедру онкології та радіології Вищого державного навчального закладу України Буковинський державний медичний університет (приміщення Чернівецького обласного клінічного онкологічного диспансеру, вул. Героїв Майдану 242).