Новини‎ > ‎

18 ТРАВНЯ ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ДІАГНОСТИКИ МЕЛАНОМИ

опубліковано 17 трав. 2012 р., 04:03 Кафедра онкології та радіології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 трав. 2012 р., 22:47 ]
ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО МЕЛАНОМУ

 

Сьогодні в Україні кожний четвертий чоловік і кожна шоста жінка мають ризик занедужати злоякісним новоутворенням. Найбільш вагомими причинами смерті в осіб працездатного віку, крім раку легені, шлунка, молочної залози, є меланома.

Термiн "melanoma" походить вiд грецького слова "melanos" - темний, чорний. Це найбільш небезпечна злоякісна пухлина, схожа на родимку, яка розвивається із пігментних клітин меланоцитів. Вони продукують меланін пігмент, який надає нашій шкірі бронзуватого відтінку засмаги. Меланома належить до хвороби, назва якої звучить, як вирок, адже смертність від неї становить 95%. Причина такої високої смертності пов’язана не з відсутністю методів лікування, а з несвоєчасною діагностикою, швидким ростом, бурхливим метастазуванням. За світовою статистикою, пухлини шкіри через 5 років посядуть перше місце, оскільки з кожним роком під впливом наслідків науково-технічного прогресу озоновий шар тоншає і не так ефективно стримує ультрафіолетове проміння.

Хворіють на меланому люди різної статі та віку, але частіше жінки
40-60 років. Доведено, що у чоловіків меланома протікає агресивніше і результати лікування гірші, ніж у жінок. У Чернівецькій області за 2011 рік захворюваність на меланому складала 33 випадки на 2242 первинно виявлених хворих на злоякісні захворювання.

Меланома виникає переважно на шкірі усіх частин тіла людини. Шкіра, внаслідок особливостей її будови та фізіологічних функцій, надзвичайно вразлива і за різноманітністю патологічних процесів, що можуть розвиватися у ній, переважає всі інші органи людського організму. Найчастіше вона локалізується на шкірі кінцівок, рідше на тулубі, ще рідше на волосистій частині голови, шиї, маючи при цьому найбільш агресивний характер.

Отже кожен повинен знати про існування пігментних невусiв, причину їх виникнення, ознаки, які вказують на можливу малігнізацію, та як на сьогоднішній день вберегтися від цього недугу.

Особливу увагу акцентуємо на тому, що ризикують ті люди на тілі яких є багато родимок, особливо атипових – вони схожі на яєчню. Плями, ластовиння, опіки сонячним промінням у дитинстві також можуть спричинити меланому. Частіше хворіють ті люди в родинах яких уже хворіли на цю недугу. Людям з такими показами в жодному разі не можна засмагати ні під сонцем, ні в солярії; навпаки, слід уникати умов, які сприяють утворенню меланіну. Частота виникнення меланоми  залежить і від індивідуальної пігментації. Особи з темним волоссям, оливковою або смуглявою шкірою, карими очима хворіють рідше. І навпаки, особи з рудим волоссям, світлою або блідою шкірою та блакитними очима хворіють на меланому частіше. Доведено, що рудий колір волосся підвищує імовірність виникнення меланоми у 3 рази, наявність ластовиння - у 1,9 раза,

Слід пам’ятати, що меланома утворюється безпосередньо на родимих плямах (травмування, асиметрія родимки, нерівномірне забарвлення, поява тріщинок, збiльшення невуса, мокнуття, неприємний запах, бiль, свербіж, косметичний дефект), котрі повинні розцінюватися як загроза розвитку меланоми. При виявленні цих симптомів, негайно потрібно звернутись до онколога. Варто звернути особливу увагу на безколірну меланому, яку частіше сприймають за бородавку, і звертаються до косметичного салону, щоб видалити її. Буває, що косметологи роблять це без будь-яких обстежень, і видалена родимка (бородавка), переродившись на меланому, стає причиною смерті. Видалення бородавок у салонах краси без діагностування – це комерція та злочин, про який слід не забувати.

Промине ще декілька днів весни і наступить довгоочікуване літо  – пора канікулів та відпусток. Всі ми будемо прагнути піднятись вище в гори, поближче до води, поніжитись на літньому сонечку, проте слід не забувати  про вплив сонячної радіації. Здавалось би, що загорали якихось 3 тижні, а засмага тримається на шкірі 2-3 місяці, і з кожною новою порцією засмаги меланін у клітинах накопичується. Пам’ять про засмагу, у клітинах залишається назавжди (злопамятні клітини!). Сонцезахисні креми не захищають від утворення меланіну!

На завершення розмови хочемо побажати усім здоровя. Ми готові завжди вислухати кожного і допомогти. Памятайте, коли ви маєте все, але не маєте здоровя – ви не маєте нічого. Здоровя – безцінне.

Comments