Новини‎ > ‎

15 ЛЮТОГО - ДЕНЬ ДІТЕЙ ХВОРИХ НА РАК

опубліковано 9 лют. 2012 р., 01:44 Кафедра онкології та радіології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 16 лют. 2012 р., 02:27 ]

Дитячий рак в Україні


В Україні в структурі онкологічних захворювань у дітей лідирують лейкемія, пухлини головного мозку і кісток. Про це повідомила завідувач відділенням онкогематології Національної дитячої спеціалізованої лікарні "Охматдит" МОЗ України Наталія Кубаля на прес-конференції, присвяченій Міжнародному дню боротьби з дитячим раком, який відзначається щорічно 15 лютого.

«Така статистика в усьому світі, така статистика і в Україні. В Україні гострими лейкеміями хворіють 300-360 пацієнтів на рік. Це діти абсолютно різної вікової категорії - від одного місяця життя до 18 років, і всі вони потребують дуже агресивного важкого лікування. У першу чергу, це хіміотерапія », - сказала Кубаля. Вона підкреслила, що 20% вперше захворілих дітей потребують трансплантації кісткового мозку. За її словами, 20 років тому від лейкемії вмирали 98% пацієнтів. «Зараз ситуація зовсім інша, але, на жаль, зберігається проблема - скільки коштує життя дитини. Коштує вона дорого. Те, що ми отримуємо від держави (в залежності від різних груп пацієнтів) - від 40% до 60% потреби », - зазначила Кубаля.

Вона звернула увагу на проблему донорства в Україну. «Донорів, які приходять здавати кров нашим пацієнтам, змушені шукати батьки або волонтери. На сьогоднішній день адекватної трансфузіологічної служби, яка потрібна для потреб онкогематологічного пацієнта, в Україні немає », - сказала Кубаля.

У свою чергу, завідувач відділення дитячої онкології Національного інституту раку Сергій Павлик заявив, що рак у дітей виявляють зазвичай випадково.

Він підкреслив, що онкологічне захворювання у дитини може запідозрити педіатр. «Виявити рак у дитини дозволяє настороженість батьків, настороженість педіатрів та хірургів. Батьків повинні насторожити нетипове підвищення температури, болі в різних частинах тіла, будь-які пухлини різної локалізації ... », - зазначив Павлик.

При ранньої та правильній постановці діагнозу і своєчасному початку лікування 70% злоякісних пухлин у дітей можуть бути вилікувані. Всесвітні організації по боротьбі з дитячим раком починають кампанію по освіті широких верств населення про ранні ознаки дитячих онкологічних захворювань.

Наступні симптоми, якщо вони не проходять, можуть бути ознаками онкологічного захворювання у дитини: поява косоокості, біла пляма в оці, сліпота, випинання очного яблука, пухлина в животі, на голові, шиї, кінцівках, яєчках, залозах, незрозумілий тривалий підйом температури більше двох тижнів, втрата ваги, блідість, стомлюваність, поява синців або кровотеч, болю в кістках, суглобах, спині, переломи від незначної травми, неврологічні ознаки: порушення ходи, рівноваги, мови, втрата вже набутих навичок у розвитку, головний біль більше двох тижнів, з наявністю блювоти або без неї, збільшення розміру голови.

При появі цих симптомів необхідно невідкладно звернутися до педіатра або дитячого онколога.

 д.м.н., професор, завідувач кафедри онкології та радіології БДМУ,

О.І. Іващук, 

доцент кафедри онкології та радіології БДМУ 

С.Ю. Кравчук

,

Своєчасний діагноз врятує життя дитини, хворої на рак

У вересні 2001 року у Люксембурзі на черговій зустрічі Міжнародної конфедерації батьків, чиї діти хворі на онкологічні захворювання, було прийнято рішення про проведення Міжнародного дня дитини, хворої на рак. З 2003 року 15 лютого офіційно вважається Міжнародним днем дитини, що хвора на рак. Основна мета цього дня – покращити інформування суспільства про проблеми дитячих онкологічних хвороб.

За даними Міністерства охорони здоров’я України рівень захворюваності дітей віком до 14 років на злоякісні новоутворення тримається на рівні 11-12 випадків на 100 тис. дитячого населення, що менше, ніж в розвинутих європейських країнах (14-15 випадків).

У розвинених країнах світу смертність дітей віком старше року від злоякісних новоутворень займає друге місце після травм та нещасних випадків, а серед дітей віком старше п’яти років – перше місце. В Україні смертність дітей від онкологічних захворювань займає п’яте місце. Співвідношення смертності і захворюваності дітей з  онкологічними патологіями в Україні становить 45%, тоді як у разі загальної дитячої патології воно не перевищує 0,7%.

Лише у 40 відсотків дітей із злоякісними новоутвореннями відсутній рецидив хвороби протягом п'ятирічного періоду з моменту встановлення діагнозу, що вважається повним одужанням. Кожна четверта дитина помирає протягом першого року захворювання. Злоякісні новоутворення посідають сьоме місце у структурі дитячої інвалідності.

За сумною статистикою на Буковині у 2011 році рік виявлено 19 нових випадків цієї страшної хвороби. Загалом в області налічується 129 онкохворих дітей. Стали на облік в 2011 році 27 вперше виявлених онко хворих дітей (від 0-14 років – 22хворих дитини, від 15-17 років – 4 хворі дитини).

Діти частіше всього хворіють через порушення диференціювання клітин – у певні періоди клітини організму розвиваються надзвичайно бурхливо, що може спричинювати злоякісні пухлини. Пухлини у дітей генетично детерміновані, тому, якщо трапляється певне відхилення, воно може призводити до неконтрольованого їх росту. На кількість виникнення у дітей злоякісних пухлин безпосередньо впливають опромінення вагітної підвищеними дозами іонізуючої радіації, а також шкідливі звички майбутньої мами, особливо паління та вживання наркотиків. Причини захворюваності дітей в нашій країні та в країнах з розвиненою економікою, начебто з кращою екологічною ситуацією ніж у нас, одні й ті ж самі. Кількість онкохворих майже однакова. В Німеччині напрклад захворюваність складає 13-15 випадків на 100 тисяч дітей, в Україні – 11.

Якщо правильно та вчасно поставити діагноз, то досягти одужання можна в 90% дітей. Сьогодні українські онкологи досягають значних успіхів. Ми прагнемо до результатів, які отримують в розвинених країнах світу – повне одужання семи з десяти дітей. Однак у силу низки обставин, таких показників ми досягаємо лише для деяких видів онкопатології. Звичайно, якщо вести мову про окремі випадки та долі, бувають ситуації, коли через погану доступність медичної допомоги, недостатню кваліфікацію медичних працівників або недостатню матеріальну базу, захворювання тривалий час не діагностується, бо маскується під інше. Інколи лікарі не виявляють достатньої онкологічної настороженості, що є фатальним для пацієнта. Тому не тільки лікарі онкологи повинні бути онконастороженними, але й лікарі педіатри повинні пам’ятати, що іноді ранні симптоми онкопатології маскуються під звичайні хвороби.

Кількість дітей, що виліковується від раку складає приблизно 50 відсотків. Але рівень виживання залежить від захворювання. По ряду захворювань, які знаходяться в незанедбаних стадіях і які вимагають некоштовного лікування, ми наближаємося до європейських показників. Це пухлини нейротканин та головного мозку, пухлини м’яких тканин та пухлини кісток. Однак щодо наслідків лікування тих захворювань, які знаходяться в запущених стадіях і які від самого початку потребують дуже точної діагностики та надінтенсивного лікування, що часто закінчується застосуванням високодозної хіміотерапії з подальшою трансплантацією стовбурових клітин, в Україні немає достатнього фінансування для забезпечення відповідної допомоги таким хворим діткам. У світі вважається, що 70% хворих дітей мають усі шанси одужати.

А.О. Гонца,

головний лікар Чернівецького обласного онкологічного диспансеру

О.І. Іващук,

д.м.н., професор, завідувач кафедри онкології та радіології БДМУ,

Е.В. Олійник,

доцент кафедри онкології та радіології БДМУ,

Т.Г. Мойсюк,

дитячий онколог Чернівецького обласного онкологічного диспансеру


Comments