Новини‎ > ‎

20 жовтня - день боротьби з раком молочної залози

опубліковано 9 жовт. 2013 р., 03:41 Кафедра онкології та радіології ‎(Підрозділ БДМУ, Чернівці)‎   [ оновлено 17 жовт. 2013 р., 01:28 ]


 

Описание: http://www.venus.ua/clear.gif


Рак молочної залози (РМЗ) є найпоширенішим онкологічним захворюванням у жінок. Причиною виникнень раку молочної залози може бути погана екологія, спадкова схильність до онкології, гормональні порушення, часті аборти.Чинники ризику

Приблизно в 10% хворих раком молочної залози розвиток хвороби обумовлений обтяженою спадковістю. У решти жінок  основними чинниками, що підвищують вірогідність захворіти, є особливості функціонування їх репродуктивної системи: ранній вік початку менструацій, пізні перші пологи або їх відсутність, нетривала лактація, тривалий прийом гормональних контрацептивів, пізня менопауза, тривала замісна гормонотерапія в постменопаузі.

Основним проявом раку молочної залози на ранніх стадіях є наявність утворення в молочній залозі. Це утворення виявляє або сама жінка, або воно виявляється при мамографії, УЗД або інших методах дослідження. За відсутності лікування пухлина збільшується в розмірах, проростає в шкіру (викликає втягнення шкіри– «лимонна кірка», зміни форми соска, виділення з нього), і грудну стінку. Через лімфатичні судини клітини потрапляють в найближчі лімфовузли.

Через кров ракові клітини розносяться по всьому організму, даючи зростання новим пухлинам — метастазам. Найчастіше рак молочної залози метастазує в легені, печінку, кістки, головний мозок. Ураження цих органів, а також розпад пухлини і приводить до смерті.


Діагностика раку молочної залози грунтується на даних лікарського огляду, ультразвуковому дослідженні, мамографії, визначення онкомаркеру СА 15-3, цитологічному дослідженні матеріалу, отриманого з патологічної зони (шляхом проколу голкою або за допомогою мазка виділень); гістологічному дослідженні шматочків пухлини. Доведеним визнається діагноз, підтверджений при мікроскопії, тобто при цитологічному або гістологічному дослідженнях. Крім того, при раку обов'язково обстежуються органи і тканини, в яких найчастіше може бути виявлені відсів пухлини (метастази), - печінка, легені, кістки.

Ультразвукове дослідження молочної залози в значній мірі дозволяє візуалізувати патологічний утвір, уточнити його локалізацію, розміри і структуру. Ультразвукове дослідження доцільно проводити жінкам молодше 30 років, в більш старшому віці показана мамографія.

Мамографія проводиться в наступних випадках:

- при профілактичному обстеженні (скринінгу) здорових жінок з метою виявлення ранніх (доклінічних), форм раку молочної залози, що, як правило, не пальпуються;

- з метою диференціальної діагностики раку і доброякісних дисгормональних гіперплазій молочної залози;

- для з'ясування характеру первинної пухлини при рішенні питання про можливість виконання органозберігаючих операцій секторальної резекції молочної залози;

- для динамічного диспансерного контролю за станом інщої молочної залози при однобічній мастектомії;

- для уточнення клінічної форми пухлини молочної залози (вузлувата, місцево-інфільтративна, дифузна);

- для діагностики клінічно прихованих форм раку молочної залози, що виявляються лише по наявності збільшених і ущільнених пахвових лімфатичних вузлів.


Лікування РМЗ може включати хірургічний та/або променевий та/або хіміотерапевтичний етапи. З чого почати лікування і які методи лікування будуть необхідні вирішується індивідуально. Об'єм хірургічного втручання може варіювати від органозберігаючих радикальних резекцій молочної залози на ранніх стадіях до радикальної мастектомії (видалення молочної залози) при пізніших стадіях. У післяопераційному періоді нерідко проводиться хіміотерапія (внутрішньовенне введення протипухлинних препаратів) або променева терапія (опромінення). Рішення про післяопераційну терапію приймається на підставі результатів гістологічного дослідження і ін. даних.


Рання діагностика онкологічних захворювань молочної залози є поясненням того, чому в цивілізованих країнах від раки видужує майже 90% жінок. У нашій країні цей показник набагато нижчий. Багато в чому пояснюється це тим, що, по-перше, слово «рак» сприймається пацієнтками, як вирок. Важливо пам'ятати, що рак – це діагноз, і своєчасне виявлення і розпочате лікування дає реальний шанс на одужання. Друга причина подібної картини полягає в тому, що хоча патологія молочної залози виявляється у 90% жінок, вони  не роблять необхідних кроків і звертаються до лікаря лише на пізніх стадіях хвороби, тобто тоді, коли принципово вже нічого не можна змінити. Нарешті третя причина високої смертності від раку молочної залози – це відсутність масових програм раннього виявлення і профілактики цього захворювання у жінок.

Тому, кожній жінці слід твердо з'ясувати основні принципи ранньої діагностики і профілактики раку молочної залози. Хоч би раз на рік кожна жінка має бути оглянута лікарем мамологом, який допоможе і навчить її, як уберегти себе від раку, як виявити і взнати перші симптоми.


Самообстеження — це огляд і прощупування молочних залоз самою жінкою. Дана міра дозволяє виявити пухлину на ранніх стадіях. Самообстеження проводиться один раз в місяць. Спочатку огляд відбувається перед дзеркалом. Наступні ознаки повинні стати обов'язковим приводом для звернення до лікаря — втягнення шкіри, утворення «лимонна кірка», що визначається візуально. Потім проводиться прощупування. При виявленні пухлини, виділеннях з соска слід звернутися до онколога.

Кращий час для самообстежування - перший тиждень після закінчення місячних. Жінки, що не менструюють, повинні обстежувати молочну залозу кожного місяця в один і той же день.

Відомості українського канцер реєстру по захворюваності та смертності на 2011 рік: 
Comments